تحریک الکتریکی فراجمجمعه‌ای (TDCS) چیست؟

تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای با جریان مستقیم (TDCS) یک تکنیک نوظهور تعدیل عصبی است که وسیله‌ای ایمن، کم هزینه و غیرتهاجمی برای تعدیل مغز فراهم می‌کند. TDCS شکلی از تعدیل عصبی است که از جریان مستقیم ثابت و کم که از طریق الکترودهای روی سر ارسال می‌شود، استفاده می‌کند. این ابزار در ابتدا برای کمک به بیماران مبتلا به آسیب‌های مغزی یا شرایط عصبی- روانی مانند اختلال افسردگی اساسی ساخته شد.

طراحی اولیه TDCS با استفاده از جریان مستقیم (DC) برای تحریک منطقه مورد علاقه، بیش از ۱۰۰ سال است که وجود داشته است. تعدادی آزمایش ابتدایی قبل از قرن نوزدهم با استفاده از این تکنیک انجام شد که الکتریسیته حیوان و انسان را آزمایش کرد. لوئیجی گالوانی و الساندرو ولتا دو محققی بودند که از فناوری TDCS در اکتشافات خود در مورد منبع الکتریسیته سلولی حیوانی استفاده کردند. به دلیل این مطالعات اولیه بود که TDCS برای اولین بار وارد صحنه بالینی شد.

در سال ۱۸۰۱، جووانی آلدینی(برادرزاده گالوانی) مطالعه‌ای را آغاز کرد که در آن با موفقیت از تکنیک تحریک جریان مستقیم برای بهبود خلق و خوی بیماران مالیخولیایی استفاده کرد. با توجه به مؤسسه ملی بریتانیا برای ارتقای بهداشت و مراقبت (NICE)، شواهد مربوط به TDCS برای افسردگی هیچ نگرانی ایمنی عمده‌ای ایجاد نمی کند.

جلسات درمانی معمولی که حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد، روزانه به مدت چند هفته در درمان افسردگی تکرار می شود. افراد مستعد تشنج، مانند افراد مبتلا به صرع، نباید TDCS دریافت کنند. تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای با جریان مستقیم از طریق ارسال جریان مستقیم ثابت و کم به واسطه الکترودها عمل می‌کند.  هنگامی که این الکترودها در ناحیه مورد نظر قرار می‌گیرند، جریان داخل مغزی را القا می‌کند. سپس، این جریان تحریک‌پذیری عصبی را در ناحیه خاصی که تحریک می‌شود بر اساس نوع تحریک مورد استفاده افزایش یا کاهش می‌دهد.

این تغییر تحریک‌پذیری عصبی منجر به تعدیل عملکرد مغز می‌شود که می‌تواند در درمان‌های مختلف و همچنین برای ارائه اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد مغز انسان استفاده شود. تحقیقات شواهد فزاینده‌ای را برای TDCS به عنوان درمانی برای افسردگی، اسکیزوفرنی، وسواس، اختلال نقص‌توجه-بیش‌فعالی، اختلال استرس پس از سانحه، سکته مغزی، اوتیسم، زبان پریشی، و اضطراب نشان می‌دهند. علاوه بر این، شواهد متفاوتی در مورد اینکه آیا TDCS برای تقویت شناختی در افراد سالم مفید است وجود دارد.